huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Yanık ilk olduğunda ne yapmalıyız?

Her zaman, her yerde bu soru soruluyor. Yanık küçük veya orta büyüklükte  ise ıslatılmış bezlerle yanık alanını örtmek ilk yapılacak  müdahaledir. Bundan sonra ilgili doktora ulaşılmalıdır. Yanık üzerine buz  parçasını direkt olarak uygulamak yapılacak en büyük yanlıştır. Çünkü  buzda, aynı sıcak madde gibi yanık yapar ve yanığı daha derinleştirir.

Yanıkların pansumanları da ayrı bir sorun. Yanık sarılır mı,sarılmaz  mı? Bu ülkemizde büyük bir sorun. Çünkü doktor yanığı açık pansumanla mı  takip edecek, yoksa kapalı pansumanla mı devam edecek bunun kararını  verir. Arada pansuman değişikliği de yapabilir. Yani açık pansumandan  kapalıya, kapalı pansumandan açığa geçebilir. Sorun şurada: Biz kapalı  pansumanı yapıp hastayı gönderiyoruz fakat evdeki aile büyükleri yanık  sarılmaz deyip pansumanı söküyor ve üzerine kendi bildiğine göre bazı  maddeler sürerek yaranın iltihaplanmasına neden oluyor. Bırakalım da  pansumanın şeklini ilgili doktor belirlesin. Tabii doktorlarımız da kendi  ilgi alanında olmayan yanıklarla uğraşmaya kalkar ve eczacı  kardeşlerimiz de üzerinde “yanık merhemi” yazan her şeyi tavsiye  ederlerse bu iş yine yanlış yola girer ve içinden çıkılmaz hale gelir.

Ülkemizde; nedense hafife alınan ve halkın çok bildiğini zannettiği,  akıl almaz tedavilerin uygulandığı YANIK, bir de ilgisi olmayan hekimler  ve eczacılarla tedavi edilmeye çalışılırsa birçok acı sonuçlar,  lüzumsuz yere sakat kalmış ve topluma yük olmuş özürlü insanlar yığını  etrafımızı kaplar. Önce yanmamaya çalışmalıdır.Kazalar  a dikkat etmeli  tabii ki yakmamaya da dikkat etmeliyiz. Nemi demek istiyorum. Geçenlerde  daha 1,5 yaşında vucudunun % 35 i yanmış bir bebek getirildi. Annesine  sorduğumda korkunç bir cevap aldım: Süt kazanına düşürdüm. O an benim  için sözün bittiği yerdi.