huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Yanık İzleri Hakkında Önemli Bilgiler

Yanık izleri genelde çocuklukta geçirilen küçük ev kazaları sonrası oluşur. Bazı sektörlerde ise işçilerin çalıştığı ortama göre kimyasal yanıklara da maruz kalınabilir. Yanık etkenleri genelde ısı, kimyasallar ya da güneştir. Yanık etkeni ne olursa olsun derecesine göre iz bırakır. İleri derece yanıklara tıp dilinde 4. derce yanık denir. Bu yanık derecesinde derinin tüm katmanları etkilenmiştir. Bu nedenle de iyileşme zor ve kötü olur.

Özellikle ileri derece yanıklar sonrası yanığın büyüklüğüne göre scarlaşma reaksiyonu yani iz kalma ihtimali fazladır. Yanık sonrası izler genelde sert ve yoğun bağ doku içeren izlerdir. Yoğun bağ doku oluştuğundan tedavileri de zordur. Çok büyük yanıklarda cerrahi tedaviler faydalı olur. Flep kaydırma teknikleri ile kozmetik düzelme sağlanabilir.

Fraksiyonel lazer sistemleri gibi ablatif lazerlerde tüm iz tedavilerinde olduğu gibi yanık izi tedavilerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Fraksiyonel lazer tedavisinde amaç büyük bir yanık izinin tamamının yok edilmesi değildir. Yanık izini kozmetik olarak kabullenilebilir bir seviyeye çekmek asık hedeftir.

Fraksiyonel karbondioksit lazerler iz dokusuna uygulandığında, başlıktan çıkan ışınlar etki ettikleri dokuyu eritirler. Bu eritme milimetrik düzeydedir. Genişlik ve derinlik azdır. Cilt altına kadar inmeyen derinin yüzeysel tabakalarını etkileyen bir sistemdir. Amaç derinin onarım mekanizmalarını hareketlendirip yok edilen kötü dokuların yerine natürel, doğal dokuyu oluşturmaktır. Fraksiyonel karbondioksit lazer bu amaçla oluşturulmuş en yeni lazer teknolojisidir. Bir kısım deri alanı etkilenirken bir kısım deri alanı sağlam kalır. Sağlam kalan deri elemanları hemen yanındaki dokuları örtmeye gayret eder. Buda o dokunun yenilenmesini ve daha doğal görünmesini sağlar.

Fraksiyonel lazer ile yanık tedavisi her seansta %20 kadar alnın etkilenmesi esasına dayanır. Böylece cildin kendini yenilemesi için alan bırakılır. Seans aralıkları ortalama 1 aydır. Fraksiyonel lazerleri yanık izi tedavisinde denenebilecek bir yöntem olarak öneriyoruz. Tedavide başarı ihtimali kişiye göre değişebilir. Fakat fraksiyonel lazer uygulaması kalay ve basit bir uygulama olup denemekle bir şey kaybedilmez.